Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

О курсу физичке симулацијe


Физичке симулације су курс у којем смо повезали физику и програмирање. Наиме , често и потпуно неоправдано физика се доживљава код ученика као тешка, апстрактна наука, а истина је заправо да бројне физичке појаве ми имамо у нашем свакодневном искуству. Због тога смо кроз креирање симулације које се баве баш таквим примерима из свакодневног живота желели да популаризујемо и приближимо физичке феномене ученицима. Додатно , желели смо да подстакнемо ученике да кроз мало вештине у програмирању могу да направе и своје симулације па смо укључили и информатику у целу причу. Курс Физичке симулације заправо чине два курса, један намењен ученицима основне школе, а други гимназијалцима.

Creative Commons License
Курс Симулације издао је Unicef под лиценцом Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

О пројекту


Основна мотивација за овај пројекат се црпела из идеје да се на примеру три интердисциплинарна курса ученицима приближи искуство које имају из свакодневног живота са градивом које уче у школи, али и да се отворе неке нове, иновативне теме које ученицима могу бити интересантне. Јачање међупредметних компетенција, позвање ученика да узму активну улогу у процесу учења тако што ће постављати питања и истраживати даље од онога што је у самим курсевима понуђено, сарадња међу наставницима различитих предмета, неке су од основних идеја водитеља овог пројекта.


Као резултат, на платформи нет.кабинет су објављена 2 интердисциплинарна курса:


Епидемија је курс у којем смо покушали да феномен епидемије сагледамо из угла више научних дисциплина - биологије, хемије, математике и програмирања. Курс је намењен ученицима другог и трећег разреда гимназије, али и свима онима који желе да из угла ових научних дисциплина боље сагледају и разумеју шта се дешава у периодима када наступе епидемије заразних болести.


Алгоритамска уметност је курс намењен ученицима који желе да се креативно изразе, али на један другачији начин - путем програмирања и уз помоћ математике.


Физичке симулације су курс у којем смо повезали физику и програмирање. Наиме , често и потпуно неоправдано физика се доживљава код ученика као тешка, апстрактна наука, а истина је заправо да бројне физичке појаве ми имамо у нашем свакодневном искуству. Због тога смо кроз креирање симулације које се баве баш таквим примерима из свакодневног живота желели да популаризујемо и приближимо физичке феномене ученицима. Додатно , желели смо да подстакнемо ученике да кроз мало вештине у програмирању могу да направе и своје симулације па смо укључили и информатику у целу причу. Курс Физичке симулације заправо чине два курса, један намењен ученицима основне школе, а други гимназијалцима.

Партнери на пројекту


Аутори


Tijana Marinković
Тијана Маринковић
ауторка Физичких симулација за гимназију

Тијана Маринковић је рођена у Београду, где је и дипломирала 1999. године на Физичком факултету на смеру Теоријска физика. Докторирала је 2003. на Универзитету у Тренту, у Италији.

Од 2000. до 2015. године живела је у Италији, Финској и Данској бавећи се углавном научно-истраживачким радом.

Од 2015. године живи поново у Београду и бави се радом у просвети. Радила је као сарадник у Математичкој гимназији на припреми ученика седмог и осмог разреда за такмичења.

Од 2016. ради у Шестој београдској гимназији. Поред редовне наставе, ангажована је у припреми ученика за такмичења и турнире из физике. Активно учествује у организацији општинксих и окружних такмичења као и у комисијама за прегледање задатака.

Ivan Razumenić
Иван Разуменић
aутор Физичке симулације за средњу школу

Иван Разуменић (1989) је одрастао у Врачевгају. Као ученик Гимназије у Вршцу, освојио је бронзану медаљу на Међународној олимпијади из физике. Два пута је проглашен за интернационалног младог амбасадора физике.

Дипломирани је инжењер електротехнике и рачунарства Електротехничког факултета у Београду. Провео је годину дана на Универзитету у Њу Хемширу (САД).

Од 2003. године је сарадник у Истраживачкој станици Петница. Учествује на програмима Примењене физике и електронике (PFE), Математичко-техничких наука (TEH), и Институту за машинско учење (PSI:ML) где је био и руководилац.

Као инжењер софтвера, запослен је у Мајкрософту од 2012. године. Бави се обрадом слике, компјутерском визијом, хибридном стварношћу, машинским учењем и холографском телепортацијом људи. За сада има 6 патената и 2 научна рада.

Живи у Пироту са супругом Ксенијом.

Generic placeholder image
Небојша Васиљевић
Аутор Физичких симулација за основну школу

Небојша Васиљевић је доктор наука у области рачунарске лингвистике. У својој дугогодишњој каријери стекао је искуство у различитим областима попут софтверског инжењерства,, као и рада са студентима на Математичком факултету Универзитета у Београду, где је радио као асистент на предметима из области рачунарства. Директор је Фондације Петља од њеног оснивања 2017. године.

Mladen Šljivović
Младен Шљивовић
Аутор Физичких симулација за основну школу

Младен Шљивовић је наставник физике у Гимназији Зајечар као и координатор тима за каријерно вођење и саветовање. Током каријере радио је у Медицинској школи у Зајечару, као и у основној школи Десанка Максимовић. За свој рад у области промоције науке вишеструко је награђиван (Eurogudiance Србија 2020. и 2019., European SchoolNet 2020. и 2017, Магија је у рукама наставника 2020, Stem Alliance 2017. и др). Изабран је за једног од најбољих едукатора Србије 2018, а 2021. је победник националног такмичења за избор најбољег наставника. Аутор је методе учења Хембизика.

Поред физике воли и књижевност, аутор је две збирке поезије, а неко време је водио и драмску секцију Гимназије.

Milan Vugdelija
Милан Вугделија
Аутор Физичких симулација за основну школу и гимназију

Провео 12 година као наставник програмирања у Математичкој гимназији. Радио као предавач на Машинском факултету. Учествовао у организацији такмичења и припремању такмичара од 1992. до 2001, аутор неколико збирки задатака из програмирања. У Мајкрософт развојом центру Србија је радио између 2007 и 2018. Иницијатор портала BubbleBee и један од креатора првих садржаја на овом порталу, који је сада део Петље. Сада ради у Петљи и као професор информатике у Рачунарској Гимназији.

Рецензент


Duško Latas
Душко Латас
Рецензент

Душко Латас је дипломирао, магистрирао и докторирао на Физичком факултету Универзитета у Београду, где је провео досадашњи радни век. Држао је рачунске вежбе из великог броја предмета, а сад држи курсеве из Основа теоријске механике и Квантне теоријске физике. Његова научна активност везана је за испитивање могућности квантовања градијентних теорија на некомутативном простор-времену и примене некомутативног фрејм формализма на космолошка решења опште теорије релативности. Уређивао је часопис Млади физичар, припремао задатке за такмичења из физике, држао предавања у Петници , додатну и менторску наставу из физике у Математичкој гимназији и у одељењу ученика талентованих за физику у Земунској гимназији. Аутор је уџбеника и збирки задатака из физике за основну школу.

Експерти у домену образовне психологије и приступачности


Generic placeholder image
Невена Буђевац

Невена Буђевац је ванредна професорка на Учитељском факултету у Београду, где предаје више предмета из области психологије образовања. Докторирала је 2013. године на Одељењу за психологију Филозофског факултета у Београду. Паралелно са докторским студијама у Београду, похађала је и школу докторских студија Аргуполис у Швајцарској. Њен истраживачки фокус усмерен је на могућности учења кроз вршњачку социјалну интеракцију и на развој аргументативног мишљења. Ангажована је на више међународних пројеката који се баве образовањем на различитим нивоима – од предшколског до универзитетског. Помоћник је главног уредника часописа European Journal of Psychology of Education. Рецензирала је више уџбеника за основну школу и универзитет. Ауторка је више од 20 научних радова и једног уџбеника за студенте Учитељског факултета.


Generic placeholder image
Мирјана Лазор

Мирјана Лазор је школски педагог у ШОСО “Милан Петровић“ са домом ученика у Новом Саду. Посвећена је развоју инклузивног образовања и ширењу знања о начинима коришћења ИКТ и асистивних технологија у образовном окружењу. Ауторка је (или коауторка) бројних приручника и водича за наставнике: Приручник за рад са децом са сметњама у развоју (NSHC,2008); Школа на квадрат - модел повезивања специјалних и редовних школа у Србији, (SCh 2010); Асистивна технологија у школи (ШОСО, 2012); Упутство за израду наставних материјала у складу са принципом универзалног дизајна (SIPRU,2016); Каталог асистивне технологије ( MPNTR RS, 2017); Guidelines for providing open and distance learning to students with disabilities during school closures: Enhancing Inclusive Learning under COVID-19 (SLIBNU, 2020).


Илустрације и видео продукција


Katarina Zlatić
Катарина Златић
Илустраторка физичких симулација

Катарина Златиц́ је самостални предузетник и власник таттоо студија у Београду, “Мануфрактура”. Као самоука и врсна уметница, одувек је била склона отвореном израз̌авању своје креативности. Провела је године цртајуц́и стрипове и похађала је с̌колу стрипа „Ђорђе Лобачев“. Њена страст према уметниц̌ком стваралас̌тву и дизајну ју је одвела ка студирању архитектуре. 2013 . године је поц̌ела да се бави тетовирањем, од којег је направила професионалну каријеру коју је током година наставила да развија и обликује у свој јединствен начин изражавања. 2014 . године је освојила прво место на Red Bull doodle art такмичењу одржаном у Србији, што ју је додатно мотивисало да настави да истражује нове уметничке стилове и да се проналази у њима.


Generic placeholder image
Индустрија видео садржаја
видео Физичких симулација

Ми смо дигитална видео продукција која нуди заокружену услугу производње видео садржаја: од разраде идеје, прављења видео плана и сценарија, преко снимања, до монтаже и анимирања. Ми правимо видео који мења свет.


Упутство за наставнике


На следећем линку налази се упутство које ће наставницима помоћи да у наставу на најбољи начин укључе материјале које овај курс обухвата.

У овом упутству можете прочитати:
  • Ко стоји иза курса Физичке симулације?
  • Зашто је за тему интердисциплинарног курса изабран спој физике и програмирања?
  • Који су циљеви интердисциплинарног курса Физичке симулације?
  • Како курс Физичке симулације можете применити у настави?
    • Планирање
    • Остваривање наставе
    • Праћење и вредновање
  • Стандарди и исходи