Pred tobom se nalazi interdisciplinarsni kurs Algoritamska umetnost kome je cilj da ti otkrije u kakvoj su vezi likovna kultura, matematika i programiranje. Namenjen je učenicima drugog i trećeg razreda gimnazije ali ga može proći i svako ko želi da nauči da kreira svoja mala umetnička dela uz pomoć računara. U kursu ćeš naći teorijske lekcije, video lekcije, video ilustracije i kodove koji se lako mogu vizualizovati. Takođe, tu su i kvizovi za proveru znanja. Kurs Algoritamska umetnost su zajedničkim snagama kreirali Inicijativa „Digitalna Srbija“ i Fondacija Petlja u saradnji sa UNICEF-om.
Kurs Algoritamska umetnost
izdao je Unicef
pod licencom
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Osnovna motivacija za ovaj projekat se crpela iz ideje da se na primeru tri interdisciplinarna kursa učenicima približi iskustvo koje imaju iz svakodnevnog života sa gradivom koje uče u školi, ali i da se otvore neke nove, inovativne teme koje učenicima mogu biti interesantne. Jačanje međupredmetnih kompetencija, pozvanje učenika da uzmu aktivnu ulogu u procesu učenja tako što će postavljati pitanja i istraživati dalje od onoga što je u samim kursevima ponuđeno, saradnja među nastavnicima različitih predmeta, neke su od osnovnih ideja voditelja ovog projekta.
Kao rezultat, na platformi net.kabinet su objavljena 2 interdisciplinarna kursa:
Epidemijaje kurs u kojem smo pokušali da fenomen epidemije sagledamo iz ugla više naučnih disciplina - biologije, hemije, matematike i programiranja. Kurs je namenjen učenicima drugog i trećeg razreda gimnazije, ali i svima onima koji žele da iz ugla ovih naučnih disciplina bolje sagledaju i razumeju šta se dešava u periodima kada nastupe epidemije zaraznih bolesti.
Algoritamska umetnost je kurs namenjen učenicima koji žele da se kreativno izraze, ali na jedan drugačiji način - putem programiranja i uz pomoć matematike.
Simulacije su kurs u kojem smo povezali fiziku i programiranje. Naime, često i potpuno neopravdano fizika se doživljava kod učenika kao teška, apstraktna nauka, a istina je zapravo da brojne fizičke pojave mi imamo u našem svakodnevnom iskustvu. Zbog toga smo kroz kreiranje simulacije koje se bave baš takvim primerima iz svakodnevnog života želeli da popularizujemo i približimo fizičke fenomene učenicima. Dodatno, želeli smo da podstaknemo učenike da kroz malo veštine u programiranju mogu da naprave i svoje simulacije pa smo uključili i informatiku u celu priču. Kurs Simulacije zapravo čine dva kursa, jedan namenjen učenicima osnovne škole, a drugi gimnazijalcima.
Aleksandra Jovanić je doktorka digitalne umetnosti i diplomirana programerka. U svakodnevnom istraživanju i umetničkoj praksi kombinuje razne medije sa fokusom na interakivnu umetnost, umetničke igre i generativnu umetnost. U zvanju docenta, trenutno predaje na sva tri nivoa studija, na osnovnim na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na master studijama Fakulteta primenjenih umetnosti i umetničkim doktorskim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Kao dizajnerka i programerka angažovana je na značajnim veb-projektima, najčeće u oblasti kulture i umetnosti. Pored dizajna za veb, bavi se i grafičkim dizajnom, dizajnom plakata za filmove, pozorišne predstave i koncerte, i pokretnom grafikom za filmove. Samostalno i na grupnim izložbama izlaže od 2003.
Uroš Krčadinac (1984) je digitalni umetnik, programer, autor i edukator koji se bavi novim načinima opažanja i doživljavanja zajedničkog sveta ljudi, mreža i podataka. Njegova transdisciplinarna praksa obuhvata programiranje, pisanje, crtanje, dizajn, animaciju i kartografiju. Istraživačke radove objavio je u vrhunskim IEEE naučnim časopisima, dok je umetničke radove izlagao na festivalu re:publica (Grčka/Nemačka), Univerzitetu Emily Carr (Kanada), Galeriji SANU, beogradskom Muzeju nauke i tehnike, itd. Doktorirao je informatiku na Univerzitetu u Beogradu. Radi kao docent digitalne umetnosti i računarstva na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu, kao naučni saradnik na UB i saradnik Dizajn seminara u Petnici.
Milena Marić, diplomirani matematičar, profesorka Devete gimnazije "Mihailo Petrović Alas", koordinator projekata u Fondaciji Petlja. Autor knjige "Pajton za osnovce", koautor metodičkog priručnika za nastavnike matematike, autor i koautor brojnih onlajn kurseva programiranja na portalu petlja.org/net.kabinet, spoljni saradnik ZUOV - a, autor i koautor nekolicine akreditovanih seminara od strane ZUOV - a za stručno usavršavanje nastavnika matematike i računarstva, autor i koautor naučnih i stručnih radova na temu metodike nastave matematike.
Ivan Anić je rođen 1971. godine u Aranđelovcu. Završio je Matematički fakultet u Beogradu, gde je magistrirao iz oblasti Kompleksne analize. Doktorirao je na Univerzitetu u Novom Sadu iz Metodike nastave matematike. Objavio je veliki broj naučnih radova, od čega deset na SCI listi, a pet u najvišoj kategoriji.
Ivan Anić je radio na Matematičkom fakultetu u Beogradu do 2014. godine kada prelazi na ITS (Visoku školu strukovnih studija za IT) gde predaje Matematiku, Analizu podataka, Modelovanje i predikciju u poslovanju i Rešavanje problema u poslovanju.
Autor je i organizator velikog broja semianara za nastavnike. Učestvovao je u velikom broju projekata Ministarstva prosvete, ZUOV-a, ZVKOV-a, UNICEF-a, UNDP-a, a radio je i obuke za zaposlene u kompanijama iz oblasti predikcije i modelovanja. Saradnik je Instituta za moderno obrazovanje gde drži veliki broj seminara, predavanja i radionica za nastavnike.
2018. godine je pokrenuo Brainfinity takmičenje, a sada je programski organizator Brainfinity projekta. Ovaj projekat okuplja veliki broj mladih ljudi iz osnovnih i srednjih škola, kao i veliki broj nastavnika.
Dejan Grba je umetnik, predavač i autor. Istražuje kognitivne, tehničke, poetičke i relacione aspekte novomedijske umetnosti. Realizuje izložbe širom sveta i objavljuje tekstove u međunarodnim publikacijama. Predavao je u Evropi, Severnoj Americi, Aziji i Australiji. Profesor je na SCT/XJTLU u Sučou, Kina. Od 2018 do 2021 bio je gostujući profesor na ADM/NTU u Singapuru. Osnivač je odseka Novi mediji na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na kojem je predavao od 1998 do 2020. Učestvovao je u osnivanju doktorskog programa Digitalna umetnost na Interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu, na kojem predaje od 2005.
Nevena Buđevac je vanredna profesorka na Učiteljskom fakultetu u Beogradu, gde predaje više predmeta iz oblasti psihologije obrazovanja. Doktorirala je 2013. godine na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Paralelno sa doktorskim studijama u Beogradu, pohađala je i školu doktorskih studija Argupolis u Švajcarskoj. Njen istraživački fokus usmeren je na mogućnosti učenja kroz vršnjačku socijalnu interakciju i na razvoj argumentativnog mišljenja. Angažovana je na više međunarodnih projekata koji se bave obrazovanjem na različitim nivoima – od predškolskog do univerzitetskog. Pomoćnik je glavnog urednika časopisa European Journal of Psychology of Education. Recenzirala je više udžbenika za osnovnu školu i univerzitet. Autorka je više od 20 naučnih radova i jednog udžbenika za studente Učiteljskog fakulteta.
Mirjana Lazor je školski pedagog u ŠOSO “Milan Petrović“ sa domom učenika u Novom Sadu. Posvećena je razvoju inkluzivnog obrazovanja i širenju znanja o načinima korišćenja IKT i asistivnih tehnologija u obrazovnom okruženju. Autorka je (ili koautorka) brojnih priručnika i vodiča za nastavnike: Priručnik za rad sa decom sa smetnjama u razvoju (NSHC,2008); Škola na kvadrat - model povezivanja specijalnih i redovnih škola u Srbiji, (SCh 2010); Asistivna tehnologija u školi (ŠOSO, 2012); Uputstvo za izradu nastavnih materijala u skladu sa principom univerzalnog dizajna (SIPRU,2016); Katalog asistivne tehnologije ( MPNTR RS, 2017); Guidelines for providing open and distance learning to students with disabilities during school closures: Enhancing Inclusive Learning under COVID-19 (SLIBNU, 2020).
Mi smo digitalna video produkcija koja nudi zaokruženu uslugu proizvodnje video sadržaja: od razrade ideje, pravljenja video plana i scenarija, preko snimanja, do montaže i animiranja. Mi pravimo video koji menja svet.
Na sledećem linku nalazi se uputstvo koje će nastavnicima pomoći da u nastavu na najbolji način uključe materijale koje ovaj kurs obuhvata.